Kiedy nie należy peelingować skóry?

22.09.2022

Złuszczanie martwego naskórka ma pozytywny wpływ na wygląd i jędrność naszej skóry. Według większości dermatologów peeling w warunkach domowych powinno się robić dwa razy w tygodniu. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ peeling wykonany w nieodpowiednim dla skóry momencie lub zbyt krótkich odstępach czasu może pogorszyć jej stan, zamiast go poprawić. W tym artykule omówimy sytuacje, w których należy poczekać ze złuszczaniem naskórka.

Przeciwwskazania do wykonywania peelingu

Ze względu na to, że nasza skóra tuż po goleniu jest podrażniona, potrzebuje ona czasu na zregenerowanie się, dlatego peeling należy wykonywać przed, a nie bezpośrednio po goleniu. Kolejnym przeciwwskazaniem jest posiadanie skóry wrażliwej i trądzikowej, zastosowanie na niej zbyt silnego w działaniu produktu może znacznie pogorszyć jej wygląd. Jedwabna rękawica do peelingu jest w stanie zmniejszyć blizny potrądzikowe, jednak nie wolno jej stosować w przypadku aktywnego trądziku, by nie podrażnić skóry. Warto wstrzymać się od złuszczania naskórka, tuż przed opalaniem, oraz przy oparzeniach słonecznych. Tuż po peelingu łatwiej nabawić się poparzeń, ponieważ skóra jest wtedy bardziej podatna na działanie promieniowania UV. Z kolei złuszczanie naskórka, podczas gdy mamy do czynienia z poparzeniami słonecznymi, mogłoby dodatkowo uszkodzić skórę. Osoby skłonne do alergii również powinny być ostrożne podczas stosowania różnego rodzaju peelingów, ponieważ w ich skład wchodzą substancje, które mogą powodować reakcje alergiczne. Przed wykonaniem peelingu należy wykonać próbę na małym kawałku skóry w niewidocznej części ciała.

Częstotliwość złuszczania naskórka

Codzienne stosowanie peelingów może wpłynąć niekorzystnie na kondycję skóry. Może doprowadzić ono do zaczerwienień, podrażnień oraz spowodować szybsze nawarstwianie się martwego naskórka. Skóra potrzebuje czasu, by poradzić sobie z mikrouszkodzeniami pojawiającymi się w wyniku złuszczania naskórka, dlatego nie powinno się robić tego częściej niż 2 razy w tygodniu.